Nova društvena mailing lista

Se želite udeležiti društvenega opazovanja in bi radi prejemali novice društva? Včlanite se na mailing listo AD Orion!

Obiščite nas tudi na Facebooku!

Nebo nad Mariborom

current night sky over Maribor

Sonce

Sončne pege
Slika se osvežuje enkrat dnevno.

Sonce v H-alfa

Sone v H alfa

Slika je posneta na observatoriju Kanzelhöhe v Avstriji in se osvežuje nekajkrat dnevno. Klikni na sliko za večjo sliko.

Več o Soncu v H alfa

Več živih slik

Še več živih slik

FaceBook

Vabilo na januarski sestanek z občnim zborom društva

Spoštovani,

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v petek, 22. januarja 2016 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje).

Dnevni red:

1.Igor Žiberna: Enceladus (predavanje)

Saturnova Luna Enceladus je v zadnjih desetletjih vzbujala veliko pozornosti astronomov predvsem zaradi pojava kriovulkanizma, v zadnjem času pa zaradi odkritja organskih molekul, zaradi česar se Enceladus postavlja v skupino teles v našem Osončju izven habitabilne cone, na katerih je možen razvoj življenja. V predavanju se bomo sprehodili skozi zgodovino raziskovanja te Saturnove lune, v nadaljevanju pa bomo predstavili njegovo notranjo zgradbo in predvsem zanimive reliefne oblike na površju, ki pričajo ne le o tem, da je Enceladus geološko aktivno telo, pač pa da so posamezni deli površja zelo mladi. Posebno pozornost bomo namenili pojavu kriovulkanizma, ki ga srečamo še na nekaterih drugih telesih v Osončju. Enceladus bo v prihodnosti cilj nekaterih sond, zato bomo na kratko predstavili tudi te načrte.

2. Izvolitev delovnega predsedstva Občnega zbora

3. Poročilo o delu AD Orion v letu 2015

4. Finančno poročilo AD Orion v letu 2015

5. Načrt dela AD Orion v letu 2016

5. Razno

Ker bo januarski sestanek hkrati Občni zbor društva, člane društva vljudno prosim za zanesljivo udeležbo.

Vljudno vabljeni