Nova društvena mailing lista

Se želite udeležiti društvenega opazovanja in bi radi prejemali novice društva? Včlanite se na mailing listo AD Orion!

Obiščite nas tudi na Facebooku!

Nebo nad Mariborom

current night sky over Maribor

Sonce

Sončne pege
Slika se osvežuje enkrat dnevno.

Sonce v H-alfa

Sone v H alfa

Slika je posneta na observatoriju Kanzelhöhe v Avstriji in se osvežuje nekajkrat dnevno. Klikni na sliko za večjo sliko.

Več o Soncu v H alfa

Več živih slik

Še več živih slik

FaceBook

Vabilo na junijski sestanek

Spoštovani,

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v petek 17. junija 2016 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje).

Dnevni red:

1.Igor Žiberna: Pluton – kaj je novega? (predavanje)

Mimolet sonde New Horizons v juliju 2015 predstavlja enega od prelomnih dogodkov na področju planetologije. Prvič v zgodovini naše civilizacije smo dobili natančnejše informacije o površju, atmosferi in »geografiji« nekoč najbolj oddaljenega planeta Osončja, danes pa najbližjega telesa v Kuiperjevem pasu. Zaradi počasnega prenašanja informacij s sonde na Zemljo, bodo posnetki na naš planet prihajali še do konca leta 2016. Kar lahko na osnovi dosedanjih analiz trdimo je to, da se Pluton ponaša z veliko raznolikostjo površinskih oblik in da gre za geološko aktiven planet. V predavanju bomo predstavili nekaj novejših ugotovitev o Plutonu in njegovih petih lunah.

2. Poročilo z obiska AD Orion v Sarajevu in obiska observatorija Ćolina kapa

3. Poročilo z javnega opazovanja navideznega prehoda Merkurja čez Sončevo ploskev

4. Poročilo z udeležbe AD Orion na Tednu vseživljenjskega učenja

5. Poročilo z udeležbe AD Orion v projektu Bioblitz – 24 ur z reko Muro

6. 8. Perlahov mladinski astronomski raziskovalni tabor (Šmartno na Pohorju, 27. junij 2016 – 1. julij 2016)

7. Razno

Vljudno vabljeni