Nova društvena mailing lista

Se želite udeležiti društvenega opazovanja in bi radi prejemali novice društva? Včlanite se na mailing listo AD Orion!

Obiščite nas tudi na Facebooku!

Nebo nad Mariborom

current night sky over Maribor

Sonce

Sončne pege
Slika se osvežuje enkrat dnevno.

Sonce v H-alfa

Sone v H alfa

Slika je posneta na observatoriju Kanzelhöhe v Avstriji in se osvežuje nekajkrat dnevno. Klikni na sliko za večjo sliko.

Več o Soncu v H alfa

Več živih slik

Še več živih slik

FaceBook

Vabilo na januarski sestanek

Spoštovani,

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v petek, 17. januarja 2014 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje).

 

 

Dnevni red:

1. Igor Žiberna: Razsute in kroglaste zvezdne kopice (predavanje)

V strukturi galaksij predstavljajo razsute in kroglaste zvezdne kopice pomemben element. V obeh primerih gre za gravitacijsko povezane skupke zvezd, a to je le ena od redkih skupnih značilnosti. Razsute zvezdne kopice sestavlja manjše število mlajših zvezd, ki se nahajajo v galaktičnem disku, medtem ko kroglaste kopice predstavljajo eno od najstarejših struktur ne le v galaksijah, pač pa v vesolju nasploh. V kroglastih kopicah se lahko nahaja do milijon zelo starih zvezd, locirane pa se predvsem v galaktičnem haloju.

2. Občni zbor:

a)      Izvolitev delovnega predsedstva

b)      Vsebinsko poročilo o delu AD Orion v letu 2013

c)       Finančno poročilo AD Orion v letu 2013

d)      Načrt dela AD Orion v letu 2014

3.       Razno

Ker bo januarski sestanek hkrati redni občni zbor društva, vas prosim za zanesljivo udeležbo.

Vljudno vabljeni

 

                                                           Prijazen pozdrav,

                                                                Igor Žiberna