Nova društvena mailing lista

Se želite udeležiti društvenega opazovanja in bi radi prejemali novice društva? Včlanite se na mailing listo AD Orion!

Obiščite nas tudi na Facebooku!

Nebo nad Mariborom

current night sky over Maribor

Sonce

Sončne pege
Slika se osvežuje enkrat dnevno.

Sonce v H-alfa

Sone v H alfa

Slika je posneta na observatoriju Kanzelhöhe v Avstriji in se osvežuje nekajkrat dnevno. Klikni na sliko za večjo sliko.

Več o Soncu v H alfa

Več živih slik

Še več živih slik

FaceBook

Vabilo na novembrski sestanek

Spoštovani,

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v petek, 21. novembra 2014 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje).

Dnevni red:

1. Igor Žiberna: Misija Rosetta in pristanek sonde Philae na kometu 67P/ Čurjumov-Gerasimenko

V preteklem tednu smo bili priča zgodovinskemu dogodku: prvič v zgodovini naše civilizacije je sonda kontrolirano pristala na enem od kometov. V okviru predstavitve dogodkov v zadnjem tednu si bomo najprej ogledali dokumentarno oddajo »Landing on a Comet-Rosetta Mission«. Oddaja je osredotočena predvsem na sondo Philae in prikazuje predvsem dogajanje po utirjanju sonde Rosetta v orbito okoli kometa. Spoznali bomo, kako burne so bile diskusije okoli izbora pristajalnega mesta ter zadnje priprave pred pristankom sonde na kometu. Dokumentarna oddaja se zaključi s pristankom Philae na kometu. V nadaljevanju bomo v okviru krajšega predavanja predstavili razburljive dogodke, ki so sledili vse do noči od petka 14. na soboto 15. novembra, ko je Philae zaradi pomanjkanja energija začela s fazo hibernacije.

2. Poročilo s 7. Messierjevega plus maratona 2014

3. Jesensko javno opazovanje AD Orion

4. Razno

Prijazno vabljeni

                                                       Prijazen pozdrav,

                                                                Igor Žiberna