SLOFID

SLOFID - SLOvenian FIrebal Database

Slofid je baza vseh opaženih bolidov iz Slovenije, ki jo ureja Javor Kac, član AD Orion.

Kaj storiti, ko opazim bolid?

Ko opazimo bolid, si čim  bolje zapomnimo naslednje podatke:
  • ime opazovalca in opazovališče.
  • Datum.
  • Točen čas: vsaj do minute natačno, zaželjeno pa do sekunde.
  • Roj: meteor v mislih podaljšano nazaj in pogledamo, če seka radiant katerega od takrat aktivnih meteorskih rojev. Če seka, je bolid pripadnik tistega roja, če pa ne, pa je sporadični meteor (sporadik). Če roja ne znate določiti, označite bolid kot sporadik.
  • Sij: sij bolida primerjamo s pomočjo najsvetlejših objektov na nebu (Jupiter -2 mag, Venera -4 mag, Lunin krajec -6 mag, polna Luna -12 mag)  ali s pomočjo drugih pojavov (opazna senca - sij vsaj -6 mag, nebo se pobliska - sij vsaj -6 mag).
  • Drugo: barva, fragmentacija, trajanje sledi, ...

Ste opazili bolid?

Če ste opazili bolid, vas prosimo, da izpolnite poročilo o bolidu, ki ga je pripravila Mednarodna meteorska organizacija (IMO). Vaše poročilo bo dodano v bazo SLOFID. Pri vnašanju poročila lahko izberete slovenski jezik.