Vabilo na sestanek Astronomskega društva Orion

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v petek 18. oktobra 2024 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje ali skozi glavni vhod, skozi avlo, na koncu avle desno po hodniku do novega prizidka, nato po stopnicah v 1. nadstropje).

1. Igor Žiberna: Navidezno gibanje Sonca po nebesni sferi (predavanje)

Gibanje Sonca po nebesni sferi lahko spremljamo vsak jasni dan in spremembe teh poti med letom so nam že zlezle pod kožo. V predavanju bomo predstavili zakonitosti navideznega gibanja Sonca preko nebesne sfere in dejavnike, ki vplivajo na potek poti tekom dneva in tekom leta (datum, geografska širina itd.). Prikazali bomo, kako navidezne poti Sonca preko nebesne sfere lahko narišemo sami in ob tem spoznali nekaj osnovnih formul sferne geometrije, ki so nam pri tem v pomoč. Udeleženci predavanja bodo za različne datume in različne geografske širine navidezne poti Sonca narisali tudi sami, zato prosim, da s seboj prinesejo naslednji pribor: nekaj listov A4 formata, šestilo, dva geo trikotnika (lahko tudi dva trikotnika in kotomer), svinčnik, radirko in kalkulator s kotnimi funkcijami (lahko si naložite tudi emulator kalkulatorja na pametni telefon).

2. Opazovanje delnega Luninega mrka 18.9.2024

3. Opazovanje kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

Prijazno vabljeni !

Ta vnos je bil objavljen v Nekategorizirano. Zaznamek za trajno povezavo.