Vabimo vas Dan astronomije Astronomskega društva Orion, ki bo v sredo 21. maja 2025 ob 16. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje ali skozi glavni vhod, skozi avlo, na koncu avle desno po hodniku do novega prizidka, nato po stopnicah v 1. nadstropje).
V okviru Dneva astronomije bomo poslušali naslednja predavanja:
16.00: Damjan Dovnik: Osvajanje vesolja
V predavanju bomo spoznali ključne mejnike v zgodovini kozmonavtike. Začeli bomo s prvotnimi zamislimi o potovanju po vesolju, kjer ima ključen vpliv naš rojak Herman Potočnik Noordung. Seveda pa se je pravo osvajanje vesolja začelo s Sovjetsko izstrelitvijo prvega umetnega satelita Sputnika 1 v Zemeljsko orbito, kar je predstavljalo začetek vesoljske tekme med Sovjetsko zvezo in ZDA. Nedolgo za tem so Sovjeti s plovilom Sputnik 2 v vesolje izstrelili še prvo živo bitje – psičko Lajko. Največji preboj pa so dosegli s tem, ko so 12. 4. 1961 v Zemeljsko orbito, v kapsuli Vostok 1, poslali prvega človeka Jurija Gagarina. V predavanju bomo poseben poudarek namenili tudi programu Apollo, katerega cilj je bil pristanek na Luni, kar je NASI leta 1969 z misijo Apollo 11 tudi uspelo, ko je kot prvi človek na Luno stopil Neil Armstrong. Razkrili bomo tudi nekaj »prigod«, ki so jih doživeli astronavti in kozmonavti, med drugim tudi to, ko je na eni izmed misij kapsula ob vrnitvi na Zemljo pristala sredi jezera, eden izmed članov posadke pa ni znal plavati. Dotaknili se bomo tudi programa urjenja kozmonavtov. To je potekalo na strogo varovanem območju imenovanem Zvezdno mesto, ki ga takrat ni bilo niti na zemljevidu, o katerem vam bo predavatelj spregovoril “iz prve roke”. Na koncu bomo obravnavali gradnje vesoljskih postaj, bivanje v vesolju ter razvoj sodobnih zasebnih vesoljskih podjetij.
17.00: Ivan Ketiš: Prelet Osončja
Pregledali bomo zgeadbo Osončja in primerjali razdalje med objekti le-tega ter njihove velikosti. Predstavili bomo iskanje življenja v vesolju in ga primerjali z iskanjem drugih plemen domorodcev na Papui Novi Gvineji. Spregovorili bomo tudi o načrtih za vrnitev ljudi na Luno in njihovem poletu na Mars ter morda tudi v Venerino orbito. Omenili bomo še zelo zanimive poglede učencev 6. razreda OŠ na vesolje in življenje v vesolju.
18.00: Gregor Hojnik: Sistem Starship – vrata do Marsa in naprej
Za nami je že osmi polet sistema Starship. V predavanju si bomo najprej osvežili spomin kaj je sistem Starship, njegove tehnične lastnosti in pomen za prihodnost vesoljskih poletov. Sledila bo analiza vseh osem dosedanjih poskusov, pogledali si bomo ključne razlike, kaj je šlo po načrtih in kaj ne. Ob diskusiji bomo zaključili s pogledom, kaj so naslednji koraki, kaj nas čaka v letu 2025 in prihodnjih letih.
19.00: Igor Žiberna: Planeti zunaj Osončja
V predavanju bomo predstavili trenutno stanje na področju raziskav planetov zunaj Osončja in nekaj ekstremnih primerov le-teh. V nadaljevanju bomo predstavili koncept indeksa podobnosti Zemlji, s katerim skušamo na osnovi znanih podatkov o planetih zunaj Osončja oceniti naravne razmere na teh telesih, predvsem v luči pogojev za razvoj take oblike življenja, kot jo poznamo na Zemlji. Na koncu bomo predstavili nekaj Zemlji podobnih eksoplanetov. Posebno pozornost bomo namenili planetu K2 18b, na katerem so v zadnjem času našli spojine, ki bi lahko predstavljali biopodpis živih organizmov.
Prijazno vabljeni !
Igor Žiberna