Opazovanje Perzeidov

 

Spoštovani

V Astronomskem društvu Orion bomo kot vsako leto tudi letos v primeru jasnega vremena organizirali društveno opazovanje meteorskega roja Perzeidov in sicer v noči s sobote 12. avgusta na nedeljo 13. avgusta 2017. Opazovanje bomo izvedli – kot že nekaj krat v zadnjih letih – na Šmartnem na Pohorju. Travnik, na katerem bomo opazovali se nahaja nekaj 100 m zahodno od šole, južno od ceste. Gre za travnik, na katerem sicer potekajo Messierjevi plus maratoni. Udeležence vljudno prosim, da avtomobile parkirajo na bankini ob cesti in ne na travniku. Lastnik travnika, ki nam je tudi letos prijazno dovolil, da gostujemo pri njem, je drugi odkos sicer že opravil, pa vendar bi želel, da v času pomanjkanja krme na travniku naredimo čim manj škode. Predlagam, da z opazovanjem pričnemo okoli 21. ure. Na ta dan se noč sicer prične okoli 22:14, vendar bo Luna, ki bo osvetljena 76 % vzšla že ob 22:46. Opazovalno okno brez Lune bo letos sicer izjemno kratko, vendar upajmo, da bomo kljub moteči Luni letos videli vsaj najsvetlejše utrinke. Astronomski mrak se v nedeljo zjutraj začne ob 3:49.

Vremenska napoved za sobotni večer je še v veliki meri negotova in utegne se zgoditi, da se bo po sobotnem prehodu fronte na Pohorju zjasnilo (pre)pozno, zato bomo dokončno informacijo/potrditev o opazovanju sporočili tekom sobotnega dne na društveno mail listo. Ker se bo v soboto ohladilo priporočam, da s seboj vzamete raje kak kos oblačila preveč kot premalo, armafleks in morda spalno vrečo, vrtljivo zvezdno karto, z rdečim filtrom zastrto luč in seveda veliko dobre volje…..

Se vidimo in prijazen pozdrav,

Igor Žiberna

 IMG 0192 mala

 

Ta vnos je bil objavljen v Javna opazovanja. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja