Vabilo na javno opazovanje popolnega Luninega mrka

V Sloveniji bo (v primeru jasnega vremena) v ponedeljek 21. januarja 2019 v zgodnjih jutranjih urah viden popolni Lunin mrk. Luna bo 21. januarja 2019 v Zemljino polsenco začela prehajati ob 3:35 po SEČ (srednjeevropskem času), vendar te faze s prostim očesom ne zaznamo. Vidni del mrka se bo začel, ko bo Luna začela prehajati v Zemljino senco, kar se bo zgodilo ob 4:33, ko se bo Luna nahajala na zahodni strani neba, 30° nad matematičnim obzorjem. Najbolj zanimiva faza – popolni Lunin mrk – se bo začela ob 5:41. Vrhunec popolne faze bo nastopil ob 6:12, ko se bo Luna znašla najgloblje v Zemljini senci. Faza popolnega Luninega mrka se bo končala ob 6:44, ko bo Luna začela izstopati iz Zemljine sence v polsenco. Faza delnega Luninega mrka se bo končal ob 7:51, ko se bo vsa Luna ponovno znašla v Zemljini polsenci, vendar pa bo pri nas Luna pod matematično obzorje zašla že ob 7:43, za dejansko obzorje pa še nekoliko prej. Sonce bo ta dan vzšlo nad matematično obzorje ob 7:33 po SEČ, kar pomeni, da bomo mrk opazovali že v jutranjem mraku. To bo celotnemu pojavu dajalo posebno kuliso.

Astronomsko društvo Orion in Oddelek za geografijo Filozofske fakultete Univerze v Mariboru bosta v primeru jasnega vremena v ponedeljek 21. januarja 2019 od 4:30 ure naprej organizirala javno opazovanje popolnega Luninega mrka. Opazovanje bo potekalo na zahodnem delu platoja pred Filozofsko fakulteto, Koroška cesta 160 v Mariboru. Ob opazovanju bo potekala strokovna razlaga pojava. Lunin mrk bo mogoče opazovati skozi različne teleskope, možno pa bo tudi fotografiranje mrka s pametnimi telefoni ter Canonovimi in Nikonovimi DSLR fotoaparati. Opazovanje je seveda brezplačno in primerno za najširši krog zainteresiranih. V vsakem primeru pa svetujemo, da se toplo oblečete. Mrk bomo namreč opazovali v statistično najhladnejšem obdobju leta in dneva.

Prijazno vabljeni!

Igor Žiberna

 

Ta vnos je bil objavljen v Javna opazovanja z značkami , , . Zaznamek za trajno povezavo.