Vabilo na novembrski sestanek

Spoštovani,

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v sredo 20. novembra 2019 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje ali skozi glavni vhod, skozi avlo, na koncu avle desno po hodniku do novega prizidka, nato po stopnicah v 1. nadstropje).

Dnevni red:

1. Ekstremne orbite – dokumentarni film

Gibanje v orbitah je eden od najpogostejših načinov gibanja v vesolju, naj gre za gibanje lun okoli planetov, gibanje planetov okoli zvezd, gibanje zvezd v večkratnih sistemih, gibanje okoli središča galaksije ali gibanje v jatah in nadjatah galaksij. V dokumentarni oddaji si bomo ogledali pomen orbit in kakšne posledice lahko puščajo njihove spremembe. Orbita, kot jo ima Zemlja okoli Sonca je v svoji »normalnosti« (nizka stopnja ekscentričnosti) v vesolju pravzaprav nekaj neobičajnega. Že majhna sprememba njenih lastnosti bi lahko pustila velik vpliv na razmere na našem planetu. Spoznali bomo tudi planete, ki nimajo običajne orbite okoli zvezde, pač pa le blodijo po vesolju in čakajo, da jih gravitacija ne priklene v gibanje okoli naključne zvezde: gre za t.i. »potepuške planete«. Orbite teles pa utegnejo povzročati tudi uničevalne dogodke, kar bomo spoznali na primeru gibanja zvezd in galaksij.

2. Razno

Prijazno vabljeni!

Igor Žiberna

Ta vnos je bil objavljen v Sestanki. Zaznamek za trajno povezavo.