Lunin mrk v ponedeljek 16. maja 2022

Iz naših krajev bo v ponedeljek 16. maja 2022 v jutranjih urah mogoče opazovati Lunin mrk.

Slovenija se bo ob majskem popolnem Luninem mrku nahajala na skrajnem vzhodu vidnega območja mrka. To pomeni, da bomo lahko pri nas v primeru jasnega vremena opazovali le prvo polovico mrka, oziroma bomo lahko Lunin mrk videli le kot delni. Polsenčna faza se bo sicer začela v ponedeljek 16. maja zjutraj, že ob 3:30 po srednjeevropskem poletnem času (SEPČ), vendar ta faza s prostimi očmi ni vidna. Luna bo začela prehajati v Zemljino senco ob 4:27 po SEPČ, ko bo njen višinski kot le 7,3°, zato bo za kakovostno opazovanje potrebno izbrati opazovališče, ki ima na jugozahodni strani čim manj ovir. V Mariboru bo Luna žal zašla za matematičnim obzorjem ob 5:24 po SEPČ, oziroma okoli štiri minute pred začetkom popolne faze mrka. Kljub ne najboljšim pogojem za opazovanje se bo v primeru jasnega vremena vseeno izplačalo vstati nekoliko bolj zgodaj in občudovati zanimiv naravni pojav. Mrk bodo sicer najlepše opazovali v Južni Ameriki, v vzhodnem delu Severne Amerike, v večjem delu Atlantskega oceana in v jugovzhodnem delu Tihega oceana. Če bo v večjem delu Evrope, vzhodne Azije in v Afriki Luna v prvem delu mrka zahajala, pa bodo drugi del mrka lahko ob vzhajajoči Luni opazovali v osrednjem in zahodnem delu Severne Amerike in celo na Novi Zelandiji.

Veliko užitka ob opazovanju!

Igor Žiberna

Ta vnos je bil objavljen v Nekategorizirano. Zaznamek za trajno povezavo.