Društveno opazovanje meteorskega roja Perzeidov

KACJA meteorSpoštovani

Tudi v letu 2019 bomo v primeru jasnega vremena v Astronomskem društvu Orion iz Maribora organizirali društevno opazovanje meteorskega roja Perzeidov. Opazovanje bo potekalo v noči s ponedeljka 12. na torek 13. avgusta 2019 na Šmartnem na Pohorju in sicer na travniku, na katerem se sicer odvija vsakoletni Messierjev plus maraton. Travnik se nahaja slabih 300 m zahodno od šolskega igrišča in južno od ceste Šmartno na Pohorju-Trije kralji, takoj za z žico ograjenim travnikom. Parkiranje je možno izključno na bankini ceste!

Z opazovanjem bomo začeli okoli 21. ure. Letošnje opazovanje bo v veliki meri motila Luna, saj bo ščip nastopil le nekaj dni kasneje, v četrtek.

Še nekaj koristnih podatkov za ta večer:
– zaid Sonca: 20:13 po SEPČ (srednjeevropskem poletnem času)
– konec meščanskega mraka: 20:46 po SEPČ
– konec navtičnega mraka: 21:28 po SEPČ
– zaid Lune: 2:30 po SEPČ
– konec noči: 3:48 po SEPČ
– osvetljenost Lune okoli polnoči: 93,8 %.

Glede na dejstvo, da zaradi Lune nebo ne bo temno, bodo za opazovanje letos zanimivi predvsem morebitni zelo svetli utrinki (bolidi), zato bo letošnje opazovanje kljub temu svojevrsten izziv. Poleg opazovanja meteorskega roja Perzeidov bodo na našem »astronomskem meniju« tudi Luna, Jupiter, Saturn in še kaj.

V primeru oblačnega vremena opazovanje odpade, kar bo javljeno na spletni strani AD Orion zgodaj zvečer.

Vljudno vabljeni in prijazen pozdrav,
Igor Žiberna

Ta vnos je bil objavljen v Javna opazovanja. Zaznamek za trajno povezavo.