Vabilo na februarski sestanek

Spoštovani,

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v sredo 19. februarja 2020 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje ali skozi glavni vhod, skozi avlo, na koncu avle desno po hodniku do novega prizidka, nato po stopnicah v 1. nadstropje).

Dnevni red:

1. Igor Žiberna – Svetlobna onesnaženost na Pohorju (predavanje)

Eno od najbolj priljubljenih opazovalnih območij ljubiteljskih astronomov v širši okolici Maribora je zanesljivo Pohorje. Zaradi nadmorskih višin nad 1000 m vsi pričakujemo, da bo poleg večje prosojnosti atmosfere h kakovosti astronomskih opazovanj prispevala tudi nižja stopnja svetlobne onesnaženosti. Pa je res tako? V predavanju bomo predstavili stanje svetlobne onesnaženosti na Pohorju na osnovi lastnih meritev in analize podatkov daljinskega zaznavanja. V predavanju bomo nakazali, katera območja na Pohorju so manj svetlobno onesnažena. Prikazani bodo tudi vplivi nočne smuke na stanje svetlobne onesnaženosti. Na žalost se izkaže, da zaradi prostega širjenja antropogene svetlobe tudi zavarovana območja (Natura 2000) niso zaščitena pred svetlobnim onesnaženjem.

2. Program Astronomskih opazovalnih noči (Mita Govedič)

3. Razno

Prijazno vabljeni!

Igor Žiberna

Ta vnos je bil objavljen v Sestanki. Zaznamek za trajno povezavo.