Vabilo na januarski sestanek in občni zbor

Spoštovani,
vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v sredo 22. januarja 2020 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje ali skozi glavni vhod, skozi avlo, na koncu avle desno po hodniku do novega prizidka, nato po stopnicah v 1. nadstropje).

Dnevni red:

  1. Igor Žiberna-Kuiperjev pas in Oortov oblak (predavanje)

Naše Osončje se ne zaključi s planetom Neptunom, pač pa se onkraj njegove orbite začenja območje, ki do danes ni bilo dobro raziskano. V predavanju bomo predstavili značilnosti Kuiperjevega pasu in Oortovega oblaka. Skupno jima je to, da gravitacijski in siceršnji učinek Sonca slabi, zato je gibanje teles v tem območju manj pravilno in stabilno. Tudi ravnine orbit so manj skladne z ekliptično ravnino. Zaradi manjšega učinka Sonca so telesa v tem območju tudi pričevalci razmer na začetku razvoja Osončja. Prav slednje je eden od pomembnih motivov za bodoča raziskovanja tega območja.

2. Letni občni zbor:

– izvolitev organov občnega zbora
– vsebinsko poročilo za leto 2019
– finančno poročilo za leto 2019
– načrt dela v letu 2020.

Zaradi zagotavljanja sklepčnosti vljudno prosim za zanesljivo udeležbo!

Prijazno vabljeni!
Igor Žiberna

Ta vnos je bil objavljen v Sestanki. Zaznamek za trajno povezavo.