Vabilo na sestanek Astronomskega društva Orion

Spoštovani,

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v sredo 28. septembra 2022 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje ali skozi glavni vhod, skozi avlo, na koncu avle desno po hodniku do novega prizidka, nato po stopnicah v 1. nadstropje).

Dnevni red:

1. Igor Žiberna: Onesnaževanje vesolja z umetnimi sateliti (predavanje)

Od prvega izstreljenega umetnega satelita oktobra 1957, se je število le-teh v Zemljini orbiti močno povečalo. Število umetnih satelitov je danes tako veliko, da obstaja vedno večja nevarnost za trke med njimi, kar se je v zadnjih petnajstih letih tudi v resnici zgodilo. Telesa, ki krožijo v Zemljini orbiti pa niso le umetni sateliti, pač pa tudi ostanki razpadlih satelitov ter po nesreči izgubljeni deli opreme raznih misij (od ključev za odvijanje vijakov do kamer in celo zobnih ščetk). Večji delci niso nevarni le za druge satelite, pač pa lahko ti pri deorbitiranju celo preživijo let skozi Zemljino atmosfero. Leta 2002 je aluminijast del, težek 10 kg zadel šestletnega Kitajca v glavo…. V predavanju bomo predstavili tudi kakšno nevarnost predstavljajo umetni sateliti v Zemljini orbiti in metode, ki jih uporabljajo vesoljske agencije, da se ubranijo pred trki z njimi.

2. Opazovanje delnega Sončevega mrka v oktobru 2022

3. Razno

Prijazno vabljeni !

Igor Žiberna

Ta vnos je bil objavljen v Nekategorizirano. Zaznamek za trajno povezavo.