Vabilo na sestanek Astronomskega društva Orion

Spoštovani,

vabimo vas na sestanek Astronomskega društva Orion, ki bo v sredo 19. oktobra 2022 ob 18. uri v učilnici 1D6 v novem traktu II. gimnazije Maribor (Trg Miloša Zidanška 1, vstop skozi novi prizidek šole z Žitne ulice, nato desno po stopnicah v 1. nadstropje ali skozi glavni vhod, skozi avlo, na koncu avle desno po hodniku do novega prizidka, nato po stopnicah v 1. nadstropje).

Dnevni red:

1. Igor Žiberna: O Sončevih in Luninih mrkih (predavanje)

»Igra« medsebojnih položajev Sonca, Zemlje in Lune povzroča na našem planetu zanimiva astronomska pojava-Sončev in Lunin mrk. V predavanju bomo razložili, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni za pojav Sončevega in Luninega mrka in zakaj mrki ne nastopajo ob vsakem Luninem mlaju ali ščipu. V nadaljevanju bomo predstavili vrste Sončevih in Luninih mrkov in okoliščine, ki so potrebne za pojav le-teh. Podali bomo nekaj izzivov za opazovanje mrkov, ki bi se jih lahko lotil ljubiteljski astronom. Opozorili bomo tudi na ukrepe za varno opazovanje Sončevih mrkov. Predstavili bomo tudi značilnosti delnega Sončevega mrka v oktobru 2022, ki bo viden tudi pri nas in značilnosti popolnega Sončevega mrka, ki ga bomo/bodo lahko opazovali v Sloveniji leta 2081.

2. Opazovanje delnega Sončevega mrka v oktobru 2022

3. Razno

Prijazno vabljeni !

Igor Žiberna

Ta vnos je bil objavljen v Nekategorizirano. Zaznamek za trajno povezavo.