Pege v beli in H.alfa svetlobi

Trenutno so na Soncu vidne štiri skupine peg: AR1504, AR1505, AR1507 in AR1508. Skupina AR1504 je vidna s prostimi očmi, seveda skozi primeren filter (mylar folija)

.alt

 

V tednu med 11. 6. in 17. 6. se je na Soncu nahajala zanimiva  skupina peg z  oznako AR1504. 14. 6. 2012 sem jo posnel skozi C9.25, mylar folijo in kamero Ts SSI.  Kljub oblakom, ki so vsakih nekaj minut prečkali in zakrili Sonce, še pred tem pa zelo poslabšali seeing, je nastala dokaj uspešna slika omenjene skupine. Na sliki sta lepo vidni dve večji pegi z lepo oblikovanima sencama in polsencama in številne manjše pege in pore. V spodnjem delu slike je vidna tudi manj izrazita skupina AR1505.

alt

V nedeljo, 17. 6., so se številne manjše pege in pore očitno združile v eno veliko pego, tako da skupino AR1504 trenutno sestavljajo tri večje pege, vsaka od peg pa ima razvito polsenco s številnimi filamenti.

alt

 

Ob zahodnem robu Sonca se nahajata še  dve manjši skupini peg, in sicer AR1507 in AR1508. Obe pege v obeh skupinah so manj zanimivi od AR1504, vendar pa so v okolici peg vidne številne svetle fakule.

 alt

 

Sonce je zelo aktivno tudi v H-alfa svetlobi, saj se iz njegovega roba dvigajo številne prominence. Slike so posnete skozi 50mm Luntov filter, teleskop SkyWatcher 66ED, barlow lečo 2X in kamero TS SSI. Vsi posnetki so nastali 17. 6. 2012.

altaltalt

Sonce se splača spremljati še v prihodnijh dneh!

 

Ta vnos je bil objavljen v Opazovanja. Zaznamek za trajno povezavo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja